czwartek, 19 maja 2011

KAPELUSZE POWRÓCIŁY!

Dostałam ostatnio maila z prośbą o poradę:

„Mam wkrętkę ostatnio w retro kapelusze typu melonik, ale zupełnie nie jestem pewny z czym go nosić, żeby nie było za elegancko, ale nie wiem czy przegięcie w drugą stronę czyli dodanie do tego spodni od dresu to żenada czy dobry kierunek?”

Zainspirowało mnie to do napisania tego artykułu, w którym postaram się wam wyjaśnić komu pasuje kapelusz, jakie są modele, jak dobierać je do stroju i do swojej figury.

A wszystko zaczęło się od…. Justina Timberlake'a, który przeniósł kapelusz ze sceny do życia codziennego. Zaczął się w nim pokazywać na czerwonym dywanie i okazało się, że kapelusz pasuje zarówno do garnituru jak i do luźnego stroju.
Aktorzy tacy jak Brad Pitt, Johnny Depp, czy Ashton Kutcher również regularnie pojawiają się w ciekawych kapeluszach. 

Dawniej kapelusz był podstawowym dodatkiem każdego mężczyzny, świadczył o jego pozycji społecznej i majątkowej. Z biegiem lat zapomniano o tych eleganckich nakryciach głowy, a teraz nadszedł czas ich wielkiego powrotu. Najwięksi projektanci włączyli kapelusze do swoich kolekcji.

Krótki przegląd modeli:

Fedora – rodzaj kapelusza z rondem, zwykle filcowego, z wklęsłą fałdą wzdłuż główki. Brązowy kapelusz tego typu pojawiał się na głowie Indiany Jonesa w filmach z jego udziałem. Również używany w filmie The Blues Brothers i The Blues Brothers 2000 przez głównych bohaterów – braci Blues. Z noszenia kapelusza typu fedora znany był Michael Jackson.(Wikipedia)
Wbrew pozorom fedora nie wymaga specjalnych i wymyślnych stylizacji, fryzur i ekscentrycznej oprawy. Jest to model najbardziej casualowy, dlatego nie wypada założyć go do garnituru. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu  z kamizelkami, szelkami, koszulami. Najlepiej łączyć go  w bezpretensjonalnych, codziennych zestawieniach. Świetnie sprawdza się również w połączeniu z trenczami.


Trilby- to przykład również nieformalnego kapelusza , wykonanego z filcu, wełny lub tweedu. W przeciwieństwie do Fedory ma węższe rondo ostro zakończone z przodu, a z tyłu bardziej wywinięte.  Cechą charakterystyczną jest głęboka bruzda biegnąca przez główkę.
Model ten często zdobi kokardka lub wstążka. Z upodobania do tego modelu  znany jest Woody Allen. Trilby pasuje idealnie do mniej formalnego, stylu - tweedowej marynarki lub trencza.
Hamburg- Przypomina klasyczną fedorę, ale dla odmiany jest to kapelusz formalny - sztywny (przepasany jedwabną taśmą nad nieco podwiniętym niedużym rondem, z charakterystycznym zagłębieniem na środku główki). Homburg wykonywany jest z króliczej sierści lub wełnianego filcu. Kapelusz tego typu zakładaj do formalnych strojów np. do smokingu.

Melonik-  kapelusz z niewielkim rondem o podwiniętej do góry krawędzi i wypukłym półkulistym (podobnym do połówki melona) denkiem. Nosił go w większości swoich filmów Charlie Chaplin (jak i wielu innych komików, prawdopodobnie z powodu nieco śmiesznego kształtu).

Cylinder- jest kapeluszem najbardziej formalnym. To rodzaj wysokiego, sztywnego kapelusza z główką w kształcie walca i wąskim rondem. Dziś wkłada się go na specjalne okazje do najbardziej wytwornych strojów. Cylinder jest znakiem rozpoznawczym prezydenta Abrahama Lincolna, gitarzysty Guns n' Roses oraz Velvet Revolver - Slasha.

Panama-  Pomimo swojej nazwy pochodzi nie z Panamy, ale z Ekwadoru. Jego nazwa przyjęła się w czasie budowy Kanału Panamskiego, kiedy stał się popularny w USA. Jest najpopularniejszym kapeluszem letnim, idealnie pasuje do lnianych garniturów. Panamy wykonuje się z włókien palmy jipijapa, które uchodzą za bardzo elastyczne. Kapelusz ten chroni przed słońcem, jest bardzo lekki i elastyczny.


Kapelusz dodaje mężczyznom klasy, tajemniczości i uroku. Nie mniej jednak należy go odpowiednio dobrać do sylwetki. Niscy mężczyźni powinni wybierać mniejsze modele z mniejszym rondem i niższą główką, lepiej zbudowani mogą zakładać ronda szersze.
Jeżeli zdecydujesz się na kapelusz, pamiętaj że musisz się w nim czuć pewnie. Kapelusz musi pasować do Twojej osobowości, stylu ubierania się i nastroju.

6 komentarzy:

  1. Opisany męski kapelusz formalny to HOMBURG a nie "Hamurg".

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie opisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Również jestem zdania, że kapelusze powróciły do łask i jest ich na ulicach coraz więcej. Dlatego ja także chętnie zamawiam kapelusze w https://hatfactory.pl/ i gdybym tylko mogła to najchętniej wykupiłabym wszystkie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie jeśli chodzi o nakrycia głowy to jak najbardziej są one bardzo fajne. Nawet jak czytałem w https://wszafie.pl/blog/post/5-elementow-meskiej-garderoby-ktore-warto-miec-w-kobiecej-szafie to jest kilka elementów męskiej garderoby, którą również chętnie noszą kobiety.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny wpis. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń